تبلیغات, موشن گرافیک

موشن گرافیک

موشن گرافیک چیست؟

واژه و لغت Motion Graphic به معنی، طراحی گرافیکی متحرک است که به خوبی عبارت موشن گرافیک را تعریف می کند. ارائه طرح ها و تصاویر ثابت گرافیکی در یک قالب متحرک، مفهوم موشن گرافیک را به خوبی و برای هر مخاطبی تعریف می کند.

در زمینه موشن گرافیک، طراحان مختلف که در زمینه های مختلف فعالیت می کنند، به منظور انتقال هر چه بهتر و سریع تر پیام خود در قالب تصویر، از این حرفه استفاده کرده و طرح های گرافیکی خود را به صورت متحرک در آورده و به این ترتیب با یک ویدئوی جذاب، پیام و مفهوم مورد نظر خود را به مخاطب انتقال می دهند.

چرا موشن گرافیک؟

موشن گرافیک امروزه به عنوان یکی از بهترین روش های تبلیغاتی در جهان شناخته می شود. از دلایل محبوبیت آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1 . جذابیت و تاثیر گذاری برای مخاطب در مدت کوتاه

2 . بدون محدودیت در بزرگنمایی و اجرا

3 . بدون نیاز به فیلم برداری و تصویر سازی

4 . مدت زمان کوتاه برای ساخت و آماده سازی

5 . اقتصادی و مقرون به صرفه بودن

کاربرد موشن گرافیک در چیست؟

امروزه موشن گرافیک کاربرد های بسیار زیادی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

اشتراک گذاری اطلاعات

زمانی که بخواهید پیام یا اطلاعاتی را به مخاطب برسانید، راه سریع و موثر، استفاده از موشن گرافیک‌ها است. به کمک این روش و افزودن صدا و تصاویر مناسب، اشتراک‌گذاری اطلاعات و پذیرش آن توسط مخاطب به سادگی صورت می‌گیرد.

 

عنوان فیلم و سایر عناوین مشابه

اگر بخواهیم بدانیم که موشن گرافیک چیست و چه کاربردهایی دارد باید به یکی از معمول‌ترین کاربردهای آن یعنی تولید عناوین ویدیویی اشاره کرد. با کمی دقت خواهید دید که پیش از آغاز هر فیلم سینمایی، عناوین مختلفی نمایش داده می‌شوند که همه این موارد به کمک موشن گرافیک امکان‌پذیر هستند و سبب می‌شوند بیننده با دقت بیشتری به فیلم نگاه کند.

 

لوگوی گرافیکی

به جای این‌که لوگوی ثابتی در وب‌سایت خود داشته باشیم می‌توانیم از لوگوهای گرافیکی استفاده کنیم تا علاوه بر جذابیت، سبب شوند تا مخاطب زمان بیشتری را نیز صرف مشاهده محتوای مورد نظر ما کند.

 

ویدیوهای توصیفی

امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند اگر کالا یا خدماتی به تولید رسید، برای آشنایی با آن یک فیلم آموزشی را تماشا کنند و به کمک طراحی موشن می‌توان این نوع از ویدیوها را تهیه کرد و در فرآیندهای بازاریابی اینترنتی مورد استفاده قرار داد.

 

آیکون‌ها

زمانیکه می‌خواهیم بدانیم موشن گرافیک چیست و شروع به بررسی آن می‌کنیم، آ‌ن‌چه که بیشتر با آن برخورد خواهیم کرد، موشن گرافی به کمک آیکون‌ها است که حتی با نرم‌افزارهای ساده‌ای مانند پاورپوینت نیز می‌توان آن‌ها را پیاده‌سازی کرد.

پست شبکه‌های اجتماعی

امروزه وابستگی افراد به شبکه‌های اجتماعی بسیار بیشتر شده است و آن‌ها برای دریافت اطلاعات، اخبار، دوره‌های آموزشی یا حتی سرگرمی از این شبکه‌ها بهره می‌گیرند، تمامی این موارد گفته شده با محتوای متفاوتی در این شبکه‌ها منتشر می‌شوند و برای جذابیت هرچه بیشتر می‌توان از موشن گرافیک بهره برد.

 

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال، میدان وسیعی شامل بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی موتورهای جستجو و غیره است. تمامی این تکنیک‌های بازاریابی می‌توانند از موشن گرافیک در تبلیغات خود بهره بگیرند.

نرم افزار های ساخت موشن گرافیک چه نرم افزار هایی هستند؟

برای یادگیری موشن گرافیک، قدم اول آشنایی با نرم افزارهای تولید موشن گرافیک است. آشنایی با نرم افزار های موشن گرافیک مستلزم برخی از اطلاعات نرم افزار مربوطه درباره کار و نیازی که از آن داریم است. هر کدام از این نرم افزار ها می تواند در بخشی از کارها به ما کمک کند و در زمینه ای خاص بهتر عمل می کند. دقیقا به همین خاطر است که هرگز نمیتوان گفت که بهترین نرم افزار کدام است.

موشن گرافیک از دو بخش اصلی تشکیل شده، گرافیک به زبان ساده به تمام آن تصاویری مانند پس زمینه، نوشته ها، اشکال و حتی کارکتر ها گفته می شود که با یک نرم افزار گرافیک کامپوتری آن را خلق می کنیم، نرم افزارهای مثل فتوشاپ و ایلاستریتور.

و موشن به معنی متحرک سازی که با نرم افزار هایی مثل افتر افکت، موهو، سینما فوردی و … انجام می شود.

یک طراح موشن گرافیک حرفه ای باید ابزارهای متنوعی را در دست داشته باشد تا برای پروژه های مختلف به کار ببرد. نه تنها داشتن ذوق هنری برای ساختن یک ویدئو موشن گرافیک حرفه ای لازم است، بلکه نحوه اجرای این ایده های هنرمندانه هم اهمیت بسیار زیادی دارد.

اما به هر حال و با در نظر گرفتن تمامی فاکتورها برای یک نرم افزار می توان گفت که نرم افزارهای زیر در بخش موشن گرافیک حرف های زیادی برای گفتن دارند.

 

Adobe After Effects: ساخت موشن گرافیک و انیمیشن دو بعدی که با توجه با مچ بودن با نرم افزار های دیگر شرکت ادوبی مانند فوتوشاپ و ایلوستریتور جزو بهترین ها در این زمینه است

Cinema 4D: این نرم افزار یک نرم افزار سه بعدی است و بسیاری از المان های 3 بعدی را در آن تولید می کنند. همچنین می توانیم اشاره کنیم که این نرم افزار با افتر افکت نیز ارتباطات خوبی دارد.

Adobe Premier Pro: بیشتر برای کارکردن به روی فایل های ویدیویی به صورت حرفه ای و تخصصی استفاده می شود.

Mocha Pro: ابزار Tracking بسیار قدرتمند برای تولید VFX می باشد.

Adobe Photoshop: بیشتر برای تولید المان های گرافیکی استفاده می شود. همچنین می توان  برای ساخت اسلایدشوی عکسی یا ویدیویی ساده از آن استفاده کرد. علاوه بر آن هماهنگی زیادی با افتر افکت دارد.

 Adobe Illustrator: نرم افزاری که برای تهیه فایل های وکتور است. همچنین هماهنگی زیادی با افتر افکت دارد.

Maya: یک نرم افزار بسیار قوی برای ساخت آیتم های گرافیکی 3D

Nuke: برای ساخت افکت های پیکسلی حرفه ای و همچنین جلوه های ویژه فیلمی